Aktualności

Powstanie park miejski w Łochowie za unijne pieniądze. NFOŚiGW podpisał 41 umów na 190 mln zł na tereny zielone

03-07-2017, 14:39

NFOŚiGW przekaże 4,8 mln zł na zagospodarowanie terenów zielonych Łochowa. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej powstanie park miejski „Dębinka” za 5,7 mln zł. To druga – po Grodzisku Mazowieckim – umowa podpisana w Narodowym Funduszu w ramach III naboru z działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego. Na wsparcie mogą jeszcze liczyć miasta: Zabrze, Koło i Stalowa Wola oraz gminy: Gryfino i Darłowo.

Inicjatywa gminy Łochów (w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim) – która będzie odpowiedzialna za eksploatację majątku powstałego w ramach projektu na podstawie umowy dzierżawy z Dyrekcją Lasów Państwowych – polega na zagospodarowaniu terenów zielonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowe.

W nowym parku pn. „Dębinka” powstaną dwie przestrzenie. Część po stronie północnej będzie miała charakter rekreacyjno-wypoczynkowy z elementami rozrywkowymi, takimi jak: amfiteatr z kinem letnim, plac zabaw, fontanna, górka saneczkowa, teren piknikowy, siłownia na powietrzu, kącik szachowy, strefa gier, boisko. Dzięki bogatemu programowi parku stworzone zostanie „zielone centrum” Łochowa, pełniące wiele funkcji i integrujące mieszkańców. Drugą częścią parku będą tereny leśne. Ten fragment będzie „surowy”, zapewniając więcej ciszy wśród zieleni dla spacerujących. W tej części przewiduje się zachowanie istniejących elementów dzikiego krajobrazu w formie enklaw dla zwierząt, w celu zachowania naturalnego ekosystemu.

Prace w Łochowie rozpoczną się w IV kwartale 2018 r. i potrwają do końca 2019 r. Projekt „Zagospodarowanie terenów zielonych Łochowa poprzez utworzenie parku miejskiego >>Dębinka<<” będzie kosztował 5 777 783,98 zł, z czego 4 817 021,37 zł dołoży NFOŚiGW z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Umowę w tej sprawie – w obecności Marii Koc, Wicemarszałka Senatu – podpisali 3 lipca 2017 r.: Kazimierz Kujda, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu oraz Robert M. Gołaszewski, Burmistrz Łochowa i Maria Komuda, Skarbnik. Na uroczystości obecny był także Robert Jaśkiewicz – Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

– To ważna inicjatywa o szczególnym znaczeniu dla krajobrazu i turystyki Łochowa. Park „Dębinka” z pewnością będzie dobrze służył jako miejsce rekreacji, wypoczynku i spotkań nie tylko lokalnej społeczności – zaznaczyła Maria Koc, Wicemarszałek Senatu.

Robert M. Gołaszewski, Burmistrz Łochowa podkreślił, że park „Dębinka” był marzeniem mieszkańców Łochowa od lat i dzięki – wspólnie z Panią Marszałek – wypracowanym relacjom z Lasami Państwowymi, to marzenie w końcu się spełni, a partnerstwo Lasów Państwowych w tym przedsięwzięciu to wielki zaszczyt.

Kazimierz Kujda, Prezes Zarządu NFOŚiGW podsumował, że projekt gminy Łochów to jedna z wielu lokalnych inwestycji, które wspiera NFOŚiGW ze środków unijnych. Przypomniał przy tej okazji, że dotychczas Fundusz podpisał 41 umów (w ramach trzech naborów, wraz z umową gminy Łochów) o dofinansowanie z unijnego działania 2.5 w zakresie 2. typu projektów (tj. rozwój terenów zieleni w miastach i ich obszarach funkcjonalnych) na kwotę ok. 190 mln zł. Wsparcie umożliwiło realizację projektów na które – często przez wiele lat – brakowało odpowiednich środków w budżetach miast.

W ramach I i II naboru pieniądze otrzymały już m.in.: Poznań i Żyrardów (po 13 mln zł); Toruń, Ścinawa, Świdnica i Lublin (między 8-10 mln zł); a także Płock (7 mln zł), czy Ruda Śląska (ponad 6 mln zł). Natomiast w ramach III naboru dotychczas do dofinansowania zakwalifikowało się siedem projektów, które pochłoną prawie 33,5 mln zł z unijnej kasy. NFOŚiGW podpisał na razie dwie umowy: z gminą Łochów oraz na przedsięwzięcie pn. „Podniesienie standardów życia poprzez poprawę jakości przestrzeni publicznej, w tym terenów zieleni, gminy Grodzisk Mazowiecki – II Etap” (dofinansowanie: 4,6 mln zł; koszt całkowity: 5,4 mln zł). Na swoją kolej czekają jeszcze trzy miasta (Zabrze, Koło i Stalowa Wola) oraz dwie gminy (Gryfino i Darłowo). Największy projekt na rozwój terenów zielonych w obecnym naborze został zgłoszony przez Stalową Wolę – dofinansowanie w tym przypadku wyniesie 9,6 mln zł przy wartości projektu ok. 13 mln zł. Umowy będą podpisywane w lipcu br.

powrót
do góry