Aktualności

„100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski” – wielka akcja NFOŚiGW i funduszy wojewódzkich

04-09-2018, 07:53

Ogólnopolska akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” – to wielkie przedsięwzięcie patriotyczno-ekologiczne, które w niedzielę 9 września br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizuje wraz z funduszami wojewódzkimi w Warszawie oraz kilkunastu miastach w całej Polsce.

Akcja ma na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przy okazji także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne Ojczyzny, gdyż taka proekologiczna postawa stanowi dzisiaj jedną z form nowoczesnego patriotyzmu.

Poprzez powszechną akcję sadzenia drzew, NFOŚiGW i WFOŚiGW chcą podkreślić, że działania każdego z nas na rzecz środowiska naturalnego mają wymierne znaczenie i przynoszą konkretne korzyści ekologiczne. Szczególnie istotne są takie codzienne czynności, jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz poszanowanie pięknej polskiej przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach, czy w parkach.

Podczas niedzielnej akcji mieszkańcy Warszawy i okolic oraz poszczególnych województw będą mogli otrzymać sadzonki rodzimych gatunków drzew – w zamian za przekazane do powtórnego przetworzenia odpady, m.in. butelki plastikowe typu PET, baterie, puszki aluminiowe, makulaturę, świetlówki oraz „elektrośmieci”, które nierzadko zalegają w mieszkaniach, domach i strychach.   

Uroczysta inauguracja akcji nastąpi w Warszawie z udziałem gościa specjalnego – Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka oraz gospodarza przedsięwzięcia Prezesa Zarządu NFOŚiGW Kazimierza Kujdy.

Wielka akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” – pod patriotycznym hasłem posadź #DrzewoDlaPolski – odbędzie się w niedzielę 9 września 2018 r., od godz. 10.00 do 16.00 – w 10 lokalizacjach w Warszawie: Park Agrykola i Łazienki Królewskie, Park Skaryszewski, Plac Defilad (dwa stanowiska), Multimedialny Park Fontann (dwa stanowiska), Ogród Saski, Skwer Płyta Desantu, Park Górczewska.

Wszędzie tam mieszkańcy Warszawy i osoby goszczące w stolicy będą mogli wymienić butelki PET, puszki aluminiowe i baterie domowe (paluszki, guzikowe) na sadzonki m.in. olszy, świerku, sosny, klonu jaworu, jarzębu, dębu szypułkowego. Każda jubileuszowa sadzonka będzie zaopatrzona w specjalny certyfikat i instrukcję sadzenia. Takie same działania – w myśl zasady „sadzonka za surowce wtórne” – zostaną przeprowadzone w kilkunastu innych miastach w całej Polsce. Potem wystarczy już tylko wybrać stosowne miejsce i zasadzić drzewo dla upamiętnienia 100-lecia niepodległości Polski. To wyjątkowa okazja, aby oczyścić z odpadów i jednocześnie pięknie zazielenić swoje najbliższe otoczenie.

Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawickiego i jest realizowana w ramach projektu „Niepodległa”.

 

Więcej informacji o akcji w regionach na stronach internetowych WFOŚiGW:

Dolnośląskie www.wfosigw.wroclaw.pl

Kujawsko-Pomorskie www.wfosigw.torun.pl

Lubelskie www.wfos.lublin.pl

Lubuskie www.wfosigw.zgora.pl

Łódzkie www.wfosigw.lodz.pl

Małopolskie www.wfos.krakow.pl

Mazowieckie www.wfosigw.pl

Opolskie www.wfosigw.opole.pl

Podkarpackie www.wfosigw.rzeszow.pl

Podlaskie www.wfosigw.bialystok.pl

Pomorskie www.wfos.gdansk.pl

Śląskie www.wfosigw.katowice.pl

Świętokrzyskie www.wfos.com.pl

Warmińsko-Mazurskie www.wfosigw.olsztyn.pl

Wielkopolskie www.wfosgw.poznan.pl

Zachodnio-Pomorskie www.wfos.szczecin.pl

.

powrót
do góry