Aktualności

POL-ECO SYSTEM: Nowe eko-wyzwania przez NFOŚiGW

09-10-2019, 09:36

O efektach 30-letniej działalności Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, realizacji programów „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd” oraz o wielkich eko-wyzwaniach, w tym o dążeniu do zrównoważonej gospodarki odpadami, rozmawiali uczestnicy konferencji prasowej 9 października br. w Poznaniu. Dzisiaj rozpoczął się cykl eksperckich debat Ministerstwa Środowiska i NFOŚiGW w ramach EkoSfery, przestrzeni konferencyjno-wystawienniczej pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego, na targach POL-ECO SYSTEM w stolicy Wielkopolski.

Spotkanie z dziennikarzami otworzył Minister Środowiska Henryk Kowalczyk, który doceniając efekty trzech dekad działania NFOŚiGW (bliso 100 mld zł zainwestowanych w eko-przedsięwzięcia), podkreślił, że ten model finansowania ochrony środowiska w Polsce się sprawdził. Zauważył też, że przed nami kolejne wielkie wyzwania. Przede wszystkim realizacja i doskonalenie programów „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”, ale także wdrożenie efektywnej gospodarki odpadami polegającej m.in. na podniesieniu poziomu recyklingu czy obniżeniu poziomu składowania odpadów.

Przewodniczący Rady Nadzorczej NFOŚiGW prof. Roman Niżnikowski przypomniał, że głównym celem działania Narodowego Funduszu nie jest zysk, tylko osiąganie efektu ekologicznego i to właśnie czyni tę instytucję wyjątkową nie tylko w skali Europy. A dopełnieniem podejmowanych od 30 lat przez NFOŚiGW wysiłków jest zaangażowanie w działania ekologiczne 16. wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny dodał, że 30 lat doświadczenia daje nam dzisiaj wiedzę o tym, jak skutecznie wydawać pieniądze na ochronę środowiska. Podkreślił też, że wraz z NFOŚiGW przez tych 30 lat zmieniała się eko-świadomość społeczeństwa i dlatego dzisiaj o środowisku, energii czy o odpadach rozmawiają już politycy i inne osoby publiczne, bo to ważne tematy, które obchodzą wszystkich. Przedstawiciel Zarządu Funduszu zaznaczył też, że mając wiedzę i kompetencje, poparcie ludzi świadomych i na horyzoncie nową unijną perspektywę finansową, która rozpocznie się w 2021 r., Narodowy Fundusz nadal będzie pracował nad tym, aby odpowiadać na społeczne potrzeby w dziedzinie ochrony środowiska i przez to poprawiać jakość życia Polaków.

Wszystkich zebranych w Poznaniu na konferencji powitał także Prezes MTP Przemysław Trawa podkreślając, że POL-ECO SYSTEM to połączenie targów i konferencji oraz okazja do branżowych rozmów na temat rewolucji ekologicznej, której wszyscy jesteśmy świadkami. Przyszłość przyszła już teraz – zapewnił.

W tym roku udział NFOŚiGW w poznańskich targach ma charakter szczególny ze względu na obchodzone 30-lecie instytucji i stąd zaplanowane na 9 października (godz. 13:00) seminarium pt. „Dorobek 30-lecia NFOŚiGW oraz perspektywy rozwoju Funduszu i systemu finansowania ochrony środowiska w Polsce”. Tego samego dnia (godz. 15:30) zaplanowano jeszcze panelową dyskusję – pod hasłami: „Sektor bankowy ważnym ogniwem batalii o czyste powietrze” oraz „Jakie wyzwania stawia program Czyste Powietrze w działaniach samorządów” – połączoną z prezentacją rekomendacji zawartych w raportach Komisji Europejski i Banku Światowego. Wszystkie te wydarzenia – z myślą przewodnią „Zrównoważona gospodarka odpadami – dla ludzi, zdrowia i środowiska” – odbędą się w ramach EkoSfery (usytuowanej w pawilonie 15 PCC), czyli przestrzeni konferencyjno-wystawienniczej pod honorowym patronatem Premiera Mateusza Morawieckiego.

Oprócz tego nie zabraknie także merytorycznych wystąpień przedstawicieli NFOŚiGW na innych targowych wydarzeniach, w tym przede wszystkim na panelach orgaznizowanych przez Ministerstwo Środowiska (10 października, od godz. 10:00). Odwiedzający targi będą też mogli spotkać się z ekspertami Narodowego Funduszu na dwóch stoiskach informacyjno-promocyjnych – w pawilonach nr 15 i 7, przy czym w tym drugim prezentowana będzie wystawa 30 wielkich inwestycji NFOŚiGW.

.