Aktualności

Patronat Honorowy NFOŚiGW nad kampanią #WychodzęZeSmogu

27-11-2019, 08:12

Celem kampanii jest wyrównanie szans osób ubogich energetycznie w Polsce. Dzięki rządowej dotacji z programu Czyste Powietrze oraz pomocy darczyńców rodzina Mikołaja ma szansę spędzić nadchodzące święta w bezpiecznym i ciepłym domu.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oficjalnie objął patronatem honorowym organizowaną przez Fundację Czyste Powietrze kampanię #WychodzęZeSmogu. Fundacja Czyste Powietrze odpowiadając na apel rodziny ciężko chorego Mikołaja, postanowiła pozyskać środki na gruntowną termomodernizację domu i wyposażenie go w ogrzewanie, które nie emituje szkodliwych pyłów. Na ten cel rodzina otrzyma maksymalną kwotę dofinansowania. Dotacja z programu NFOŚiGW Czyste Powietrze, zapewnia aż 90% finansowania ocieplenia domu i wymiany źródła ciepła. Jednak dla osób najuboższych, takich jak rodzina Mikołaja, pozostałe 10% jest ogromną barierą. Akcja trwa do 6 grudnia. Zebrano już ponad 3 tys. zł brakujących środków.

Kim jest Mikołaj
Mikołaj to niezwykle dzielny i wyjątkowy chłopiec. Jako jedyny w Polsce zmaga się z rzadką chorobą Schinzela-Giediona. Nie chodzi i nie widzi. Ma dwóch wspaniałych braci oraz cudownych rodziców, którzy wspierają go w codziennej walce o życie. Miko wymaga stałej opieki kilkunastu specjalistów i odpowiednich warunków do życia. Jego rodzinny dom jest w tak złym stanie, że nie może w nim spędzić najbliższej zimy. Z pomocą tysiąca dobrych serc zmodernizujemy dom jeszcze przed zimą!

Na czym polegają prace
Dom rodziny Mikołaja wymaga gruntownej modernizacji w trzech etapach. Pierwszy etap prac poświęcony będzie termomodernizacji, która pozwoli na zatrzymanie ciepła w domu. Ściany zewnętrzne i wewnętrzne zostaną ocieplone i wymieniona będzie stolarka okienna. Zaizolowane zostanie także poddasze i podłogi. W drugim etapie prac, stary piec tzw. „kopciuch”, służący do ogrzewania, zostanie zastąpiony nowoczesnymi foliami grzewczymi. Ostatnim etapem będzie wyposażenie budynku we własną elektrownię słoneczną, zamontowaną na dachu. Dzięki temu dom będzie wyposażony w darmowe ekologiczne ogrzewanie z odnawialnego źródła energii, a jego rodzina nie będzie więcej martwiła się o rachunki za prąd i ogrzewanie.

Pomoc z programu Czyste Powietrze i brakujące 10%
Skorzystanie z rządowego programu Czyste Powietrze i dotacji NFOŚiGW wymaga wkładu własnego o wysokości 10% wartości dotacji, to kwota tylko 5300 zł, ale dla rodziny Mikołaja to bardzo wiele. Taka kwota, to suma nie do zdobycia, gdyż codziennie toczą walkę o każdą złotówkę na leki i rehabilitację chłopca.

Dodatkowo naszym priorytetem jest zapewnienie Mikołajowi i jego rodzinie domu, który nie będzie generował rachunków za prąd i ogrzewanie. Dlatego niezbędne jest wyposażenie budynku we własną elektrownie słoneczną, czyli moduły fotowoltaiczne na dachu – ich koszt to ponad 36 tys. zł. Celem projektu jest zmodernizowanie domu w taki sposób, by stał się ekologiczny, energooszczędny oraz pozbawiony rachunków za prąd i ogrzewanie. Zaoszczędzone pieniądze rodzina będzie mogła przeznaczać na leczenie Mikołajka.

Dołącz do zbiórki na profilu FB fundacji: http://bit.ly/ZbiórkaWychodzeZeSmogu

Dowiedz się więcej o Mikołaju i jego rodzinie: https://fundacjaczystepowietrze.pl/genre/wychodze-ze-smogu/

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/533221267461591/

Ubóstwo energetyczne w Polsce
Szacuje się, że ponad 12% Polaków jest ubogich energetycznie, co oznacza, że nie stać ich na ciepło i światło. Niewystarczająco ogrzane domy sprzyjają rozwojowi chorób układu oddechowego, układu krążenia, alergiom czy zaburzeniom hormonalnym, wpływają także na zdrowie psychiczne (depresje, stany lękowe). W skrajnych przypadkach stan ubóstwa energetycznego może prowadzić nawet do śmierci. W ramach celów statutowych Fundacja Czyste Powietrzy działa na rzecz zmniejszenia ubóstwa energetycznego w Polsce.  Prowadzimy edukację ekologiczną dla mieszkańców wsi i miast, a także pomagamy w uzyskaniu dotacji na wymianę źródeł ciepła. Kampania „Wychodzę ze smogu” to kolejna forma dotarcia i pomocy rodzinom zmagającym się z trudnością w zaspokojeniu podstawowych potrzeb tj. ciepło i prąd.

.