Aktualności

Program LIFE połączył swoje siły z Horyzontem 2020, aby jeszcze lepiej wspierać polskich wnioskodawców

22-01-2020, 13:35

20 stycznia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyło się spotkanie informujące o ostatnich konkursach na granty o tematyce energetycznej w programie Horyzont 2020, tegorocznym naborze w Programie LIFE, a także tym, co czeka nas w nowej perspektywie 2021-2027.

Przybyłych na konferencję gości powitał Andrzej Muter – kierownik Wydziału LIFE w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dr Maria Śmietanka, koordynator w obszarze: Bezpieczna, czysta i efektywna energia w Horyzont2020 z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych przedstawiła ogólne zasady programu badawczego Horyzont2020 i zarys mającego rozpocząć się od 2021 roku programu Horyzont Europa. Zaznaczono także przeniesienie części tematyki związanej z transformacją energetyczną do programu LIFE.

Nasz gość z DG Energy z Komisji Europejskiej, Margot Pinault przybliżyła politykę Unii Europejskiej w zakresie transformacji energetycznej. Zaprezentowała ramy polityczne, na bazie których powstają tematy konkursowe europejskich programów badawczych. Słuchacze mieli także szansę zapoznać się z tematyką konkursową dotyczącą transformacji energetycznej dostępną w programie Horyzont2020. Przedstawiony został także nowy, energetyczny, komponent programu LIFE.

Drugie wystąpienie Pani dr Marii Śmietanki koncentrowało się na zasadach programu Horyzont2020 i dostępnych w jeszcze możliwości aplikowania o środki na badania i informacje o tematyce energetycznej. Uczestnicy poznali tematy konkursowe dotyczące między innymi biopaliw, energetyki geotermalnej, morskiej czy innych rodzajów OZE, a także kwestii społecznych czy legislacyjnych dotyczących transformacji energetycznej.

Małgorzata Tomaszewska z Wydziału LIFE zaprezentowała zebranym Program LIFE, podkreślając jego wyjątkowość i koncentrację na rozwiązywaniu wyłącznie problemów środowiskowych i klimatycznych. Przedstawiła jego zasady, terminy naborów, obszary tematyczne oraz elementy szczególnie istotne na etapie przygotowywania wniosku w kontekście jego oceny przez ekspertów KE. Zaprezentowany został również unikatowy w skali Europy mechanizm współfinansowania projektów LIFE przez NFOŚiGW, które otrzymają dofinansowanie z KE.

Wojciech Stańczyk z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) podzielił się swoimi doświadczeniami w realizacji projektów dofinansowanych z Komisji Europejskiej. Dorobek KAPE robi wrażenie. Jednostka uczestniczyła już w realizacji ponad 100 projektów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, a wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z załączonymi poniżej prezentacjami prelegentów. Jesteśmy również wdzięczni za wszystkie pytania oraz sugestie, które wybrzmiały podczas spotkania, dotyczące Państwa potrzeb i obszarów, w których możemy Państwa wesprzeć w najbliższych naborach i nowej perspektywie 2021-2027.

Pliki do pobrania

energia w horyzont 2020  life i horyzont europa.pdf
energia w horyzont 2020 life i horyzont europa.pdf - (2,15 MB) Energia w Horyzont 2020 , LIFE i Horyzont Europa
bezpieczna czysta i efektywna energia.pdf
bezpieczna czysta i efektywna energia.pdf - (2,47 MB) Bezpieczna, czysta i efektywna energia
europejska polityka wspierania transformacji energetycznej.pdf
europejska polityka wspierania transformacji energetycznej.pdf - (3,79 MB) Europejska polityka wspierania transformacji energetycznej
program life wspolfinansowanie krajowe.pdf
program life wspolfinansowanie krajowe.pdf - (2,65 MB) Program LIFE Współfinansowanie krajowe
doswiadczenie kape w realizacji projektow dofinansowanych z programu horyzont 2020.pdf
doswiadczenie kape w realizacji projektow dofinansowanych z programu horyzont 2020.pdf - (1,31 MB) Doświadczenie KAPE w realizacji projektów dofinansowanych z programu Horyzont 2020

.