Aktualności

#liczymysiędlaPolski – 1.04.2021 r. rusza obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny 2021

31-03-2021, 09:30

Zachęcamy do wzięcia udziału w największym badaniu statystycznym realizowanym przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) – Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, który rozpocznie się 1 kwietnia br. i potrwa do 30 czerwca.

Dane zbierane podczas tego badania – dot. liczby mieszkańców Polski, ich profesji, miejsca zamieszkania, poziomu wykształcenia oraz warunków życia – są niezbędne do analiz stanu rozwoju kraju i planowania działań na kolejne lata na każdym szczeblu administracyjnym.

Tegoroczne jubileuszowe badanie po raz pierwszy będzie obowiązkowe, ale wzięcie udziału w spisie to wyraz obywatelskiej postawy, a nie wypełnienia obowiązku. Jest to możliwe w łatwej formie internetowej przez tzw. samospis. Można go wykonać samodzielnie przez Internet na stronie spis.gov.pl. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.

#liczymsiękażdy z nas, aby statystyki prowadzone w Polsce od 100 lat – pierwszy spis powszechny w Rzeczpospolitej został wykonany właśnie wiek temu, w 1921 r. – mogły nadal poszczycić się dokładnością (w 2020 r. GUS otrzymał 2. miejsce w prestiżowym międzynarodowym rankingu urzędów statystycznych „Open Data Inventory”).

.