Aktualności LIFE

Rozpoczął się Europejski Zielony Tydzień 2019

Autor: W.Galikowska
14-05-2019, 14:48

Rozpoczął się Europejski Zielony Tydzień 2019

Regulacje prawne dotyczące  środowiska mają ogromny wpływ na nasze życie. Poprawiają jakość wody i powietrza, chronią przyrodę, zachęcają do recyklingu i gospodarowania odpadami. Warunkiem osiągania widocznych w środowisku efektów, jest właściwe egzekwowanie zawartych w tych regulacjach przepisów.

Zaczynający się właśnie w Unii Europejskiej Zielony Tydzień  (13-17 maja 2019) ma naświetlić proces implementacji prawa europejskiego. Padną  pytania: Czy regulacje są na prawdę istotne, jakie z nich płyną korzyści dla obywateli? Co właściwie oznacza skuteczna implementacja prawa? Dlaczego istnieją  "luki  implementacyjne"? Jak przejść od wiedzy, że interesariusze powinni przejąć kontrolę nad procesami wdrożeniowymi  do faktycznego uruchomienia tych procesów? I najważniejsze, jak UE może proces implementacji prawa ułatwić, zapewniając jednocześnie, że głos obywatelski będzie słyszany?  

Europejski Zielony Tydzień 2019 obejmie wydarzenia w całej Europie. W dniu wczorajszym tj. 13 maja nastąpiło oficjalne otwarcie Zielonego Tygodnia w Warszawie. Mazowsze było współorganizatorem wydarzeń, które zorganizowano w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Szczegóły znajdziecie Państwo na stronach www Urzędu Marszałkowskiego : https://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,7218,europejski-green-week-w-warszawie.html

Zielony Tydzień UE 2019 rozpoczęła konferencja „Od przepisu prawnego do czystego środowiska wokół mnie” połączona z debatami, których zainteresowani mogą wysłuchać na YouTube , korzystając z następujących linków:

transmisja w j. polskim: https://www.youtube.com/watch?v=eyyYFqbnGIs&feature=player_embedded

transmisja w j. angielskim: https://www.youtube.com/watch?v=ZAHriqAob1A&feature=player_embedded

Krajowy Punkt Kontaktowy LIFE  miał tam stoisko informacyjne.

Szczyt Zielonego Tygodnia odbędzie się w Brukseli w dniach  od 15 do 17 maja. Szczegółowy program dotyczący całego wydarzenia, łącznie z transmisją online znajdziecie Państwo pod następującym adresem:

https://www.eugreenweek.eu/

Możecie też Państwo bezpośrednio uczestniczyć w spotkaniach i konferencjach Zielonego Tygodnia  na :  Twitter (@EU_ENV) !

.