Aktualności-Edukacja

Styczeń w Białowieskim Parku Narodowym pod znakiem GRZYBÓW

Autor: aw
18-01-2016, 14:51
Praca Pauliny-Zezolek gryzący :) Praca Pauliny-Zezolek gryzący :) Praca Pauliny-Zezolek gryzący :)
Praca Eweliny Praca Eweliny Praca Eweliny
Praca Roksany Praca Roksany Praca Roksany

Puszcza Białowieska jest jedną z najważniejszych ostoi grzybów w Polsce i w Europie. Wpływa na to kilka czynników. Jest stosunkowo dużym kompleksem leśnym, w którym występuje duże zróżnicowanie siedlisk, warunkujących rozwój wielu zespołów leśnych.

Gwiazdosz

Ponadto zróżnicowane nizinne lasy o charakterze naturalnym, chronione głównie w granicach Białowieskiego Parku Narodowego i w rezerwatach poza terenem Parku, a także pozostałe fragmenty mało przekształcone przez człowieka powalają na przebieg procesów ekologicznych niezakłóconych działalnością człowieka, co stwarza wielu gatunkom grzybów doskonałe warunki do rozwoju i przeżycia.
 

Żółciak siarkowy

Grzyby pełnią w każdym ekosystemie złożone i wielorakie funkcje. Są organizmami cudzożywnymi i uczestniczą aktywnie w krążeniu materii i przepływie energii przez ekosystemy. Grzyby saprotroficzne rozkładają martwą materię organiczną (resztki roślin, zwierząt i innych organizmów), gatunki pasożytnicze uczestniczą w naturalnej regulacji liczebności populacji, przede wszystkim roślin i zwierząt. Ogromnie ważną rolę pełnią również gatunki symbiotyczne (mikoryzowe), które są konieczne do prawidłowego rozwoju i wzrostu drzew i przeważającej liczby gatunków roślin zielnych. Grzyby zlichenizowane (porosty) są bardzo często gatunkami pionierskimi, zasiedlającymi jako pierwsze siedliska niesprzyjające rozwojowi innych organizmów.

Styczeń 2016 w programie edukacyjnym o grzybach realizowanym przez Białowieski Park Narodowy upłynie pod znakiem konkursów.

Trwa 11 edycja konkursu plastycznego dla dzieci „Najpiękniejszy Grzyb”.

Każdy jej uczestnik dostanie komplet 6 grzybowych magnesów edukacyjnych. Rozlosowane zostaną również nagrody - 3 piękne poduszki z muchomorami.

Na dorosłych czeka quiz „Grzyby – cuda i dziwy”. Żeby odpowiedzieć na jego pytania wystarczy uważnie przeczytać broszurę o tym samym tytule dostępną w wersji elektronicznej na stronie internetowej Białowieskiego Parku Narodowego. Każdy uczestnik quizu dostanie pakiet wydawnictw „Grzyby dla małych i dużych”. Rozlosuwane zostaną również 3 pendrive.

Na stronie Facebook  GRZYBOWO.NATUROWO https://www.facebook.com/grzybowo.naturowo/  – pięć razy w tygodniu – pojawia się nowy grzybowy post. Uwaga: będzie sporo postów o grzybach, które można znaleźć zimą!

W połowie stycznia ogłosimy konkurs fotograficzny „Na grzyby w szaliku” – dlatego w ramach zdobywania wiedzy o grzybach, którym zima niestraszna – warto zaglądać na GRZYBOWO.NATUROWO. Nagrody w konkursie fotograficznym niech na razie pozostaną niespodzianką J Wszystkie konkursowe zdjęcia zostaną opublikowane w specjalnym albumie.  Serdecznie zapraszamy do wędrówki z nami po Królestwie Grzybów. Ciągle kryje ono wiele tajemnic.

Serdecznie zapraszamy!

Prace można podziwiac na Facebooku-sa naprawde niesamowitejak np...Zezolek gryzący autorstwa Pauliny :)

Link do ALBUMU „NAJPIĘKNIEJSZY GRZYB – KSIĘGA TRZECIA”

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1559843870916978.1073741845.1409302745971092&type=3

 

Link do ALBUMU „NAJPIĘKNIEJSZY GRZYB – EDYCJA SPECJALNA”

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1611223132445718.1073741852.1409302745971092&type=3

Projekt realizoway przez Białowieski Park Narodowy, dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

.