Aktualności-Edukacja

Prawdziwa cena drewna egzotycznego

27-01-2016, 10:23

Lasy tropikalne to jedne z najbogatszych pod względem przyrodniczym miejsc na Ziemi. Na 1 hektarze występuje ok. 200 gatunków drzew, są domem dla większości gatunków zwierząt występujących na świecie. Dzięki lasom – zielonym płucom Ziemi, oddychamy. Tymczasem co roku z naszej planety znikają ogromne połacie lasów, także tropikalnych. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 50 lat powierzchnia lasów na świecie spadła o ½. Wiele drzew wycina się nielegalnie. Główną przyczyną jest ogromne zapotrzebowanie na drewno. Wśród jego głównych odbiorców jest Unia Europejska, która co roku importuje aż 20 milionów m3 drewna, m.in. z Amazonii.

Nielegalny wyrąb występuje we wszystkich typach lasów, na wszystkich kontynentach, od Brazylii do Kanady, od Kamerunu do Kenii, od Indonezji do Rosji, niszcząc życie lokalnych społeczności, powodując degradację środowiska naturalnego, przyczyniające się do wymierania gatunków i przynosząc ogromne straty ekonomiczne. Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, który pozwoli zrozumieć jaka jest prawdziwa cena drewna egzotycznego.

Wiral GINĄCE GATUNKI – DREWNO EGZOTYCZNE stanowi część ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej "GINĄCE GATUNKI", która jest realizowana przez firmę Banzai w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody „Salamandra” oraz Fundacją „Sztuki Wszystkie”. Przedsięwzięcie dofinansowane jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat honorowy nad projektem sprawuje Minister Środowiska.

.